Chotyně
 
 

Chotyně »

 

Po Polski »

 
 

Historia

Eksperci nie mają pewności co do rozwoju historycznego Chotyně. Sporna jest także kwestia pochodzenia nazwy miejscowości. Historycy w swoich opiniach bazują zarówno na źródłach niemieckich, jak i słowiańskich. Udokumentowana jest pierwsza wzmianka z 1409 roku mówiąca o wsi Koetyn. Nazwa Ketten pojawia się po raz pierwszy w 1713 roku. Dopiero po powstaniu Republiki Czechosłowackiej pojawiają się formy Chotyň (1919) i Chotyně (1923).

Początkowo miejscowość miała wyłącznie charakter rolniczy. W średniowieczu wydobywano tu rudę żelaza a później także węgiel brunatny (lignit).

Chotyně należała do posiadłości Grabštejn. Posiadłość ta zaczęła się rozwijać dopiero w drugiej połowie XVI wieku w czasach nowego właściciela, wicekanclerza Jerzego Mehla ze Strzelic. Rozpoczął on wydobycie miedzi, cynku, srebra i ołowiu, budował hamernie i kontakty handlowe. Było to opłacalne, ale poddani cierpieli. Oprócz pańszczyzny odrabianej na roli musieli dodatkowo pracować w kopalniach. W efekcie Chotynię, oprócz wszystkich klęsk przyrodniczych i wojen, dotknęła także fala krwawych rebelii. 

Chotyně była regularnie nawiedzana przez wiosenne i letnie powodzie. Linię kolejową usytuowaną na wysokim nasypie powyżej wsi zbudowano w latach 1857 – 1859. Drogę łączącą miejscowość z Hrádkiem nad Nisou i Jítravą zbudowano dopiero później.

Chotyně - historia gminy (57 kB)
Chotyně - historia gminy (65 kB)
Chotyně - historia gminy (67 kB)
 
   

Fondy EU

 
         
 
© 2000-2023 Obec Chotyně
   
             
připravuji vyhledávání...